چکیده چاپ سیلک

چاپ-سیلک

چاپ سیلک چیست؟

چاپ سیلک اسکرین یا پارچه با توري با سوراخ هاي بسیار ریز استفاده می شود. توري در قابی ثابت می شود. تصویر مورد نظر روي این توري نقش می شود. سپس بخش هایی از تصویر که نباید رنگ بخورد با ماده اي مسدود کننده مانند موم پوشیده می شود.

این قاب توري را در این حالت شابلون یا کلیشه می نامند. سپس مرکب چاپ یا رنگ را با فشار کاردك یا غلطک به سطح چاپ شونده منتقل می کنند. رنگ یا مرکب فقط از بخش هایی که مسدود نشده یه کاغذ یا سطح چاپ شونده منتقل می شود و تصویر روي آن ظاهر می گردد . با این روش می توان بر روي مواد مختلف چاپ هاي تک رنگ یا چندرنگ صورت داد.

با سیلک اسکرین می توان چاپ روی ساک دستی و چاپ روی لیوان و   چاپ روی کارتن و چاپ روی تی شرت

چاپ خودکار و… انجام داد

چاپ سیلک
چاپ سیلک

با چاپ سیلک می توان روي اجسام با شکلهاي مدور و غیر مسطح نیز چاپ نمود که از این نظر در بین روشهاي چاپی منحصر به فرد است. این نوع چاپ براي چاپ تبلیغی بر روي اشیاي گوناگون مثل تقویم و سررسید (سررسید 1398 )و لیوان و کاغذ بکار می رود.چاپ سیلک سابقه اي چند هزار ساله دارد و گفته می شود که در ژاپن اختراع شده است.

نیاز روز افزون بشر به ارتباطات روز او را بر آن داشت تا براي ارائه مطالب خود پیوسته به دنبال راههاي گوناگون باشد و براي انتقال هرچه بهتر مقصود خود یا به طور مستقیم از طبیعت بهره مند شود (اسلاید یا عکس)، یا نقشی بیافریند (طراحی یا نقاشی).

در هر صورت این موضوع براي اطلاع رسانی باید تکثیر شود و براي ایجاد ارتباط در اختیار همگان قرار گیرد.

این امر تکامل روشهاي پیشین تکثیر یا آفرینش سیستمهاي جدید را سبب می شود. تکنولوژي و پیشرفتهاي آن در بسیاري موارد به خدمت صنعت چاپ آمده است، درنتیجه کار را آسانتر و دقیقتر ساخته و کیفیت مخصوص نهایی را بالا برده است.

چاپ اسکرین نیز از این امر بی بهره نمانده است و در بخشهاي مختلف خود از این تحولات بیشترین بهره را برده است.

 

مقاله بعدی:

تاریخچه چاپ سیلک

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *